7 důležitých knih (nejen) o grafickém designu
Knížky o grafickém designu a typografii dělím do dvou kategorií. Na knihy, které vám vytrhnou trn z paty, když zoufale hledáte potřebnou informaci (hlavně rychle, ať vám práce nestojí). V dnešní době každého přirozeně napadne začít v první řadě hledat na internetu. Jenže, pro vyhledávání specifických odborných informací existuje nebezpečí, že na vás vyskočí informace různorodé a někdy i protichůdné v obrovském množství, vy ztratíte zbytky duševní rovnováhy a utopíte se v chaosu. Proto mám tyto knihy zamknuté doma v trezoru (skoro).
Druhá kategorie jsou obrazové publikace s ukázkami grafického designu špičkových studií z celého světa, ať už se nazývají učebnicemi designu nebo ne. Osvěží kreativní duši každého grafika, protože obsahují bohatou obrazovou část na kterou se dá dívat. Jsou skvělou inspirací pro nové nápady.
1 | Typografický manuál
Do kategorie publikací, důležitých svým textovým obsahem zařadím na první čestné místo Typografický manuál od autora Vladimíra Berana z vydavatelství Kafka design. Hned v úvodu knihy se píše, že se jedná o bestseller ve vzdělávací literatuře zaměřené na sazbu textu a typografii. Můj exemplář je z roku 2000, od té doby byla kniha několikrát aktualizována a znovu vytištěna. Je to základ pro každého grafika, který chce svou práci dělat dobře. Proč je důležité znát typografická pravidla píšu v tomto článku.
2 | Logo & Corporate Identity
Další knihou z kategorie vzdělávacích je Logo & Corporate Identity ze stejného vydavatelství. Tuto knihu jsem popsala podrobně před nedávnem. Je pro mě důležitým zdrojem teoretických i praktických informací o grafickém designu. Skvělá kniha zkušených autorů Ondřeje Kafky a Michala Kotyzy. Mohou z ní čerpat nejen grafici ale i další marketingové profese. Nemalým přínosem bude také pro zadavatele, kteří prvky corporate designu u grafiků poptávají.
3 | Jazyk grafického designu
Tato kniha z nakladatelství Slovart je od zakladatele studia Poulin + Moris Inc. sídlící v New Yorku, grafického designéra a profesora Richarda Poulina. Zaujme zářivě červeným přebalem. Na 288 stranách se dozvíte o teorii grafického designu skoro vše. V každé z 26 kapitol se autor věnuje jednomu ze základních pojmů a principů grafického designu. Když budu citovat z úvodu knihy:
„Pro osvojení zákonitostí vizuální komunikace musí grafik nejdříve umět myslet očima. Rozvíjení této schopnosti se podobá zvládnutí nového jazyka, který má svou vlastní abecedu, slovní zásobu i syntax.“
Pro mě je na knize nejcenější právě to, že teorii dokládá názornými ukázkami reálných projektů od světoznámých grafiků. Součástí každé kapitoly je rozbor některého z klíčových historických děl grafického designu.
4 | 1000 grafických prvků pro zřetelnější a jasněji čitelný design
Kniha 1000 grafických prvků opět z nakladatelství Slovart je výsostně obrazová. Už samotné její knihařské zpracování s perforovanou obálkou je výjimečné. Autorství je připsáno americkému studiu Grant Design Collaborative. Úvod knihy vysvětluje, proč autoři kladou velký důraz na důležitost použití speciálních finálních úprav navrhovaného designu.
Tyto úpravy udělají projekt výjimečným a skutečně zasáhnou smysly zákazníka a vzbudí v něm patřičné emoce. Proto je třeba neustále přemýšlet kreativně. Nebát se originálního zpracování tradičních materiálů. Využívat různé technologie, atypické formáty, vazby, ražby atd. Celkem 300 stran fotografií s projekty světoznámých studií je rozhodně inspirující. Index na konci knihy, který je na úctyhodných 11 stranách, obsahuje seznam studií a grafiků, kteří do knihy přispěli.
5 | Grafický design. Základní pravidla a způsoby jejich porušování
Americký grafický designér a profesor na několika univerzitách Timothy Samara je autorem učebnice, která si klade za cíl seznámit své čtenáře s principy tvorby grafického designu. Kniha je členěna do 5 obsáhlých kapitol na 320 stranách. Velký prostor je dán písmu, sazbě a zákonitostem typografie. Práce s interakcí obrazu a textu patří k základním dovednostem grafika. Všechny principy jsou vysvětleny na názorných ukázkách.
Podle autora je v povolání grafika důležité naučit se dobře základní pravidla grafického designu, aby je následně mohl grafik kreativně porušovat a vytvořit třeba pravidla nová. Vydalo opět nakladatelství Slovart.
6 | Design publikací
Kniha o různých druzích tiskovin rozebírá způsob, jakým tištěné publikace čtenáře zaujmou a spojí se s nimi na estetické a emocionální úrovni. Autorkou je Lakshmi Bhaskaran, produktová designérka se zaměřením na design nábytku, žijící v Anglii. Publikace je rozčleněná do tří oddílů. Na 256 stranách rozebírá autorka základní informace o tiskových produktech a jejich anatomii. V posledním oddíle knihy jsou portfolia vybraných studií z celého světa. Bohatá obrazová část je doplněna informacemi ze zákulísí grafických studií a zajímavostmi ze světa designu. Kniha je znovu produkcí nakladatelství Slovart.
7 | Prostory a dialogy Evy Jiřičné
Tato kniha je vlastně úplně mimo kategorie knih o designu, které jsem uvedla na začátku, ale nějak nedokážu odolat pokušení zařadit ji do seznamu mých důležitých knih. Paní Evu Jiřičnou velice obdivuji. Díky dobrodružným životním cestám, své mimořádné píli a svému talentu se stala světově uznávanou architektkou. Knížka autora Karla Hvížďaly vyšla ve vydavatelství Mladá fronta a je ukázkovým příkladem výborně odvedené práce po všech stránkách. Jde o krásnou knihu jak typografickým zpracováním a sazbou, tak kvalitním knihařským zpracováním. Autorkou minimalisticky čistého grafické zpracování a typografie je Clara Istlerová.
Knížka je napsaná formou rozhovorů o všech oblastech života, přečetla jsem ji skoro na jeden zátah. Potvrzuje mi pravidlo: „Čím víc toho člověk umí a dokáže, tím je skromnější a přísnější sám k sobě.“ Je jasně viditelné s jakou pokorou a zodpovědností paní Jiřičná ke své práci přistupuje a do jaké hloubky přemýšlí o architektuře a životě. Je to místy hluboce filozofický text.
Závěrem
Samozřejmě, každý grafik má své oblíbené knihy nebo zdroje z kterých čerpá inspiraci a informace. Na trhu je jich nepřeberné množství hlavně v angličtině. Můj výběr je malou ukázkou literatury dostupné v češtině. Máte nějaký svůj tip na skvělou knihu o designu? Budu ráda, když mi o ní napíšete.
Přidat komentář