Nejčastější chyby při tvorbě textového dokumentu (1. díl)
Ať už jste volnonožec, který si občas zpracuje pár stran textu pro svůj marketingový plán, nebo jste v korporátu a zaúkoloval vás šéf, tento miniseriál o tvorbě textového dokumentu jsem napsala právě pro vás. Podíváme se na tvorbu grafického návrhu i sazbu textu. Ukážu vám, jak se v tomto procesu vyhnout nejčastějším chybám.
Grafická úprava dokumentu a sazba je komplexní obor, který se vyučuje na vysokých odborných školách. Pokud ale nemáte v plánu zrovna zpracovat a vydat sebrané spisy Aloise Jiráska, bude vám stačit zachovávat několik základních pravidel. Ve výsledku není úplně důležité, jestli si dokument připravíte sami, nebo vám jej zpracuje grafik. Pokud jste často v roli zadavatele tiskových dokumentů (elektronických se to týká snad ještě víc, občas narazím na úděsné věci), bude skvělé, když celému postupu práce grafika nebo sazeče v DTP studiu porozumíte.
Jak na to, abyste se na své dokumenty mohli dívat s radostí a zároveň se daly dobře číst?
Každý grafik si vzpomene na chvíle, kdy se zoufale tloukl do hlavy, protože si vzpomněl na chybu, kterou udělal při sazbě knihy nebo brožury. Ale jak říká klasik: „Chybovat je lidské.“ Důležité je poučit se z toho.
Chyba 1. Nedostatečná příprava podkladů
Určitě už jste někdy vařili nebo pekli koláč. Najdete si lákavě vypadající recept, prostudujete ingredience, nakoupíte je a pustíte se do pečení. Výsledkem je báječná vůně, která se line z vaší kuchyně do celého bytu! Zhotovení textového dokumentu je této situaci velmi podobné. Grafik také potřebuje dopředu vědět, z čeho bude dokument, který má zpracovat, připravovat.
- Celkový počet normostran textu
- Počet obrázků a jejich kvalita. Tento bod je zvlášť důležitý v případě, kdy je na obrazové dokumentaci postavena celá struktura dokumentu. Například tato Rodová kniha.
- Popisky k obrázkům
- Poznámky pod čarou
- Obsah
- Rejstřík
- Další grafické úpravy, tabulky, grafy apod.
- Finanční rozpočet zákazníka
Pokud dodáte grafikovi nehotové podklady – texty neprošly jazykovými korekturami, případně jsou ve fázi před schvalováním, obrázky nejsou všechny a tabulky nemáte očíslované. Je velká pravděpodobnost, že v průběhu práce narazíte na neočekávané problémy.
Řešení: Vzpomeňte si na svou babičku!
Ano, naše babičky a mámy nás zásobovaly tolika moudrými radami, že jsme je časem začali spíš ignorovat. „Ze špatné mouky, zkažených vajíček a nekvalitního tuku neupečeš zázrak.“ To jste už určitě slyšeli. Věnujte proto přípravě podkladů dostatek času.
Shromážděte si obrázky a fotografie, zkontrolujte jejich kvalitu (pro tisk minimálně 300 dpi). Obrázky očíslujte nebo pojmenujte, případně vložte do textu odkaz, kam obrázek patří, nejlépe odlišně zbarveným fontem. Přípravu věnujte také tabulkám, grafům a dalším náležitostem. Důležité je mít předem rozmyšlený záměr a smysl celého dokumentu. Pro jaké účely se bude používat. Zásadní role této fáze je tím větší, čím méně zkušeností se sazbou a tvorbou designu grafik má.
Rozmyslete si, jestli z vašich ingrediencí má být upečena buchta, nebo luxusně vypadající dezert!
Velmi doporučuji přistoupit ke grafické úpravě dokumentu až po fázi stylistických a jazykových korektur. Dejte svému textu dostatek času na dozrávání, škrtání a opravy. Určitě se nechcete zařadit mezi autory, kteří dokáží grafika dohnat až k pláči. Čerstvě zalomený dokument, poslaný k textové korektuře, seškrtají zleva zprava a nahradí ho jiným textem. Kde jsou ty hodiny piplání se s designem! Celý koncept je v háji. Jauvajs! Proto texty pošlete k sazbě až ve chvíli, kdy jsou naprosto dokonalé. Já spolupracuji s korektorkou a lektorkou českého jazyka Jitkou Pourovou, kterou můžu vřele doporučit.
V další části tohoto miniseriálu se zaměříme na vizuální stránku projektu. Začneme skicovat, zalamovat text a kreativně tvořit.
Foto Unsplash
Přidat komentář