Nejčastější chyby při tvorbě textového dokumentu (3. díl)
Ve druhé části tohoto miniseriálu o zásadách správného designu textových dokumentů, jsem psala o layoutu a důležitosti zachování jednotného designu celé publikace/dokumentu. Další zásady, kterým se budu věnovat jsou: sazba textů, typografická úprava a správné nastavení velikosti písma.
Chyba 3. Neznalost typografických pravidel
Nedílnou součástí dobré sazby jakéhokoliv dokumentu jsou detaily, vypilované k dokonalosti. Při této příležitosti si často vzpomenu na středověké písárny, kde se knihy psaly rukou a obrázky/iluminace maloval iluminátor. Této činnosti se většinou věnovali mniši v klášterech a zasvětili tomu celý svůj život. Jsou to nádherná umělecká díla propracovaná do nejmeších detailů.
My už tolik času nemáme. Dokumenty tvoříme v grafických sázecích programech – v lepším případě. V tom horším se použije program, který je po ruce a pro hezkou sazbu nemá žádné předpoklady. Výsledky takové lajdácké práce pak vidíme kolem sebe častěji, než je nutné. Typografická pravidla jsou tady proto, aby se při sazbě textu dodržovala. Tak jako layout nám zaručí jednotný vizuální design celého dokumentu, tak dodržení zásad typografie zaručí jednotný vzhled textové části a jeho dobrou čitelnost. Jaké druhy pomlček se kdy používají, interpunkce a mezery, psaní číslovek a různých zkratek. (Mimochodem, víte, že závorky se píší bez mezer?)
Některé základní chyby si ukážeme na známém dokumentu Nebojte se jazykových příruček
- Zarovnání textů je nastaveno do bloku. Nevyrovnané mezislovní mezery nepůsobí hezky. Pokud nepracujete s grafickým programem, který tento problém dokáže hravě vyřešit, jako například Adobe InDesign, doporučuji nechat zarovnání textu doleva, tzv. „na levý praporek“. Toto zarovnání jsem použila také ve svém návrhu, který je níže.
- Pro textový blok doporučuji použít patkové písmo. Delší blok textu v patkovém písmu je pro naše oko lépe čitelný. Velmi se proto přimlouvám za jeho použití.
- V dokumentu se střídá odborný text a pohádka. Nadpisy jednotlivých kapitol jsou nevýrazné a není úplně jasné, kde která část končí a začíná.
Řešení: Vzdělávejte se
Pokud se chcete věnovat tvorbě textových dokumentů opakovaně, doporučuji vám se seznámit se základy typografických pravidel. Vaše práce dostane profesionální ráz a nebudete se za své dokumenty stydět ani před profíkem. Dostupných zdrojů je v dnešní době dostatek. Jeden jsem pro vás vyhledala. Typograf a grafický designér Martin Pecina pěkně shrnul zásady dobré sazby v tomto dokumentu.
Mrzí mě, když vidím nekvalitně zpracovaný dokument. Dokonce i v knižní produkci velkých nakladatelství se najdou velmi špatně vysázené knihy. Bohužel, k počítači má dnes přístup každý, ale spuštěním programu se nikdo automaticky nestává grafikem ani typografem. Je to odborná práce, která má svá pravidla. Jak jsem kdesi četla zoufalý povzdech kolegy: „V našich krajích je celkem běžné, že do práce grafika mluví všichni, kdo grafický návrh zahlédnou, od zákazníka, přes vzdálené příbuzné kteří zrovna přijeli na návštěvu. Každý má svůj názor a neváhá s ním jít ven a použít ho do pranice. Lidí, kteří jsou ochotní nechat si poradit a spolehnou se na grafikovy zkušenosti a odborné znalosti je stále dost málo.“
Doufám, že i my grafici, se budeme snažit víc vysvětlovat rozdíly mezi dobrým a špatným designem, lajdáckou a kvalitní sazbou. Autoři knihy Logo & Corporate Identity se o tomto problému také zmiňují, jak jsem poznamenala ve své recenzi.
Nakonec přikládám svůj návrh designu pro e-book Nebojte se jazykových příruček.
Přidat komentář